2016

COMPETITION

1UP Fam (Oakland)

Boogie Monstarz (Sacramento)

Chocolate Factory (San Jose)

Eminence (CSU East Bay)

Grooveology (Sacramento)

INQ (San Francisco)

Jedi Assassins (Sacramento)

Justin Mitchell Project (Bay Area)

MK Modern (UC Davis)

PAC Modern (CSU Long Beach)

Project M (Bay Area)

Str8jacket (San Mateo)

Syndicate (San Jose)

VIP SJ (San Jose)

 

EXHIBTION

Culture Shock Oakland (Oakland)

Groove Against the Machine (Oakland)

Groove Generation (Oakland)

Main Stacks (Berkeley)

The Mob (Los Angeles)

ThaMost (San Diego)

re.DEFINE (East Bay)

 

JUDGES

Anna Sarao (Body Rock Competition)

Dom Byrd (Choreo Cookies)

Gina Hong (Common Ground Alumni)

Greg Chapkis (Chapkis Dance)

Jason Rillera (The Company)


2015

1st Place: PAC Modern

2nd Place: Press P.L.A.Y.

3rd Place: 1UP Crew

 

Competition Teams

1UP Crew (Oakland)

AFX (Berkeley)

APM (San Jose)

Boogie Monstarz (Sacramento)

Chocolate Factory (San Jose)

Feel Projection (Newark)

Identity X (Berkeley)

Main Stacks (Berkeley)

PAC Modern (Long Beach)

Press P.L.A.Y. (Sacramento)

Project M (San Francisco)

SAC Modern (Sacramento)

thePROJECT (Sacramento)

Wrawsome (San Jose)

Exhibition Teams

Blacklisted (North Hollywood)

E.Y.E Experience (Bay Area)

Groove Against The Machine (Oakland)

GNO (Oakland)

Kathleen Tung Project (Bay Area)

Nico O’Connor Project (North Hollywood)

 

2014

1st Place: Rogue Makers

2nd Place: 1UP Crew

3rd Place: Public Figures

 

Competition Teams

1UP Crew (Oakland)

Feel Projection (Newark)

Inspired Dancers (San Jose)

Hungary Fam (San Jose)

Main Stacks (Berkeley)

New Generation (Long Beach)

Project M (San Francisco)

Public Figures (San Jose)

Rogue Makers (Los Angeles)

SCU Hipnotik (Santa Clara)

Str8Jacket (San Mateo)

thePROJECT (Sacramento)

 

 

Exhibition Teams

Funk Beyond Control (Oakland)

Final Product (Los Angeles)

GNO (Bay Area)

Groove Against The Machine (Oakland)

LSF (San Franscisco)

Movement Project (Southern California)